Żeby jeść zdrowe i “czyste” warzywa, nie musisz sprowadzać ich od lokalnych rolników. Zafunduj sobie balkonowy lub doniczkowy ogródek. Każde z warzyw jesteś w stanie wyhodować samodzielnie, a później je zjeść ze świadomością, że urosły pod czujnym okiem. Załóż więc domową hodowlę warzyw razem z Sebastianem Kulisem, autorem książki “Roślinne Porady”.


Każda roślina na swój sposób jest wyjątkowa, ma inne cechy i wymagania. Sałata lubi mieć w pobliżu marchew i pomidora – dzięki nim daje obfitsze plony. Silnie pachnąca bazylia odstrasza muchy i komary, więc warto posadzić ją w towarzystwie ogórka. Rośliny to wiecznie żywa energia. Wystarczy włożyć je do ziemi, podlać, a zaczną rosnąć. Jednak, aby zebrać jak najlepsze owoce, musimy odpowiednio je pielęgnować. I właśnie tego uczy nas w swojej książce Sebastian Kulis.“Roślinne porady” to książka, która mówi, że wyhodowanie zdrowego jedzenia nie jest trudne. Wymaga jednak czasu i zaangażowania. Książka składa się z dwóch rozdziałów. Pierwszy jest podzielony na trzy części. Zbieraj, Smakuj i Korzystaj. Sebastian opowiada w nich o tym, jak uprawiać warzywa,  jak je wykorzystać i przyrządzić w kuchni oraz jak rośliny wpływają na naszą duszę i ciało. Tutaj dowiemy się też, który typ gleby jest najlepszy, jakie nasiona wybierać, aby plony były duże i w której porze roku powinno się wysiewać dane gatunki. Są też przepisy i ciekawostki, a nawet recepta na eko kąpiel z koprem włoskim. Drugi rozdział to opis 50. gatunków warzyw według zasady „zbieraj, smakuj, korzystaj”. Każda roślina jest scharakteryzowana pod względem uprawy, zbiorów, podlewania i właściwości leczniczych. Są też ikony, które podpowiedzą kiedy siać czosnek, zbierać topinambur i jak dużo wody potrzebuje rzepa. Zdjęcia są minimalistyczne – biała ściana, ręka a w ręce warzywo. Każde podpisane jest łacińską nazwą rośliny.


“W książce widzicie rośliny, które uprawiałem od nasionka. Gdy warzywa dojrzały, zrobiłem im zdjęcia na tle białej ściany mojego pokoju. Następnie przyrządziłem te warzywa, a moje doświadczenie opisałem tutaj”.  Sebastian od 2015 roku prowadzi swoją stronę “Roślinne porady”. To jeden z moich ulubionych blogów, które codziennie obserwuję. Jest pełen pasji i informacji o hodowli roślin. Znajdziesz tutaj wskazówki dotyczące pielęgnacji, zbierania i smakowania owoców, warzyw, kwiatów, a nawet konopii indyjskiej. Sebastian przeniósł je do internetu prosto ze swojego papierowego „pamiętnika roślin”, w którym od kilku lat zapisywał informacje znalezione w książkach, na forach czy o których powiedziała mu babcia i pan z warzywniaka.


Mnóstwo dodatkowych informacji, na przykład kalendarz ogrodnika, tabelki o siewie oraz informacje o innych roślinach, możecie znaleźć:

 

na stronie Sebastiana – www.roślinneporady.pl

oraz Instagramieroslinneporady

 


Książkę “Roślinne Porady” możesz kupić tutaj:

Internet: merlin.pl, bonito.pl , Czytam.pl, Aros.pl

Gdańsk: Sztuka Wyboru
Warszawa: Wrzenie Świata, CSW Warszawa, Królikarnia Warszawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Reset, Mito, Bęc Zmiana,Cafe Plakatówka
Kraków: Muzeum Narodowe
Poznań: Skład Kulturalny
Wrocław: Tajne Komplety
Biała Podlaska: Baba z Brodą

 

tekst: Joanna Postrzednik