Ta książka na pierwszy rzut oka może wydawać się poradnikiem dla początkującego fotografa, ale nim nie jest. Nie ma w niej technicznych wskazówek, jak robić zdjęcia. Susan Sontag w książce „O fotografii” przybliża nam nie praktyczną, nie techniczną, ale duchową stronę fotografii. 


„O fotografii” autorstwa Susan Sontag nie jest zbiorem suchych komentarzy fachowca, który uczy jak zrobić dobre zdjęcia. Wręcz przeciwnie. Książka wolna jest od technicznego języka i praktycznych wskazówek typu kiedy używać flesza czy jak kadrować zdjęcia. Zamiast tego znajdziemy tutaj mocne tezy, wzniosłe obserwacje i przemyślenia na temat wpływu fotografii na ludzi, zwierzęta, przyrodę i rzeczy. Jednym zdaniem: „O fotografii” to zbiór esejów nasyconych refleksją na temat sztuki fotografii.Wydawać by się mogło, że aparat fotograficzny nie ma wiele wspólnego z filozofią. Nic bardziej mylnego. Po lekturze książki Susan Sontag każdy spojrzy inaczej na fotografię, zacznie ją dogłębnie analizować i zastanawiać się, jakie mechanizmy kierują człowiekiem zanim naciśnie magiczny przycisk migawki. Można powiedzieć, że ta książka to pewna forma psychoterapii oraz vademecum wiedzy o ludziach i ideach, które ukształtowały fotografię.Sama Susan Sontag nie była fotografem. Do swoich analiz użyła zdjęcia pionierów fotografii – Diany Arbus, Walkera Evansa, Edwarda Steichena oraz Alfreda Stieglitz. W ciekawy sposób przedstawia ich życiorys, ukazuje mnóstwo ciekawostek z życia fotografów i co najważniejsze, dogłębnie analizuje dzieła i charakterystykę twórczości. Sontag przytacza wiele nazwisk i tytułów dzieł wybitnych fotografów. Książka nie jest ilustrowana żadnymi zdjęciami, dlatego warto mieć wyszukiwarkę Google pod ręką, aby patrząc na dzieła autorów w pełni zrozumieć przekaz autorki. Obok tak wybitnych nazwisk jesteśmy także i my – zwykli ludzie. Każdy z nas robi zdjęcia, czy to zawodowo, czy do prywatnego albumu. Ale czy każdy zastanawia się z jakich powodów sięga po aparat fotograficzny? Dlaczego skłonni jesteśmy przechowywać zdjęcia bliskich nam osób?Obecnie prywatne użytki fotografii są o wiele intensywniejsze niż 40 lat temu, kiedy Sontag pisała eseje. Mamy do czynienia z nowymi technikami, zupełnie inną obróbką zdjęć i zaawansowanymi sposobami na ich publikację. Jednak to w żadnym stopniu nie ogranicza genialności „O fotografii”. Książka jest w ciągłej sprzedaży w Niemczech, Francji, Anglii i innych krajach. W Polsce właśnie ukazał się kolejny dodruk książki, która bardzo długo posiadała miano „białego kruka”. Sama polowałam na nią od dłuższego czasu na portalach aukcyjnych, jednak ostatecznie nie udało  mi się jej kupić. Dzięki życzliwości wydawnictwa Karakter właśnie trzymam swój egzemplarz w rękach. Dla mnie jest to jedna z tych książek, do których nieustannie wracam i za każdym razem znajduje w niej coś nowego. Polecam przeczytać ją każdemu, kto robi zdjęcia i kto zdjęcia ogląda. Warto aby człowiek był świadomy, jak ogromny wpływ ma fotografia na postrzeganie świata i zapytał siebie „dlaczego to robię?”, zanim kolejny raz wciśnie przycisk migawki.


Znalezione obrazy dla zapytania susan sontag


Susan Sontag – (1933–2004) jedna z najważniejszych intelektualistek dwudziestego wieku. Jej znakiem  rozpoznawczym były zawsze niezależność myśli i pełne pasji zaangażowanie. Autorka ważnych tekstów, które podważały przyjęte sposoby myślenia i wyznaczały nowe horyzonty humanistyki: Przeciw interpretacjiO fotografiiZapiski o kampieChoroba jako metafora. Pisała także powieści, m.in.: Zestaw do śmierciMiłośnik wulkanówW Ameryce. Obrończyni praw człowieka, występowała przeciw wojnie w Wietnamie, w czasie stanu wojennego wspierała „Solidarność”, a w 1993 roku w oblężonym Sarajewie wystawiła Czekając na Godota. Zawsze niepokorna, odważna i nieznosząca schematycznych uproszczeń, w ostrym tekście sprzeciwiła się propagandzie uprawianej przez rząd Busha po atakach z 11 września.


Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwokarakter

tekst: Joanna Postrzednik